Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Top
  Hasiči Hať
Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci.
 
1
Úvod SDH JSDH Galerie Informace
content
JSDH
JSDH - Jednotka sboru dobrovolných hasičů
JSDH


Členové jednotky
Stupně pož. poplachu
Klasifikace událostí
Technika a vybavení

Výuka mládeže

Činnost jednotky

Rok 2017
Rok 2016
Rok 2015
Rok 2014
Rok 2013
Rok 2012
Rok 2011
Rok 2010
Rok 2009
Rok 2008
Rok 2007

Zásahy jednotky

Rok 2017
Rok 2016
Rok 2015
Rok 2014
Rok 2013
Rok 2012
Rok 2011
Rok 2010
Rok 2009
Rok 2008
Rok 2007
Rok 2006
Rok 2005


Události roku 2010:

27. 11. Školení: jednotka
Opakovací školení jednotky. Účelem školení bylo prohloubení určitých znalostí a praktických dovedností členů jednotky.

24. 11. Školení: jednotka
Praktické školení zaměřené na obsluhu a používání ručních a vozidlové radiostanice. Školení prováděl nprap.Jiří Kurdiovský z HZSMSK územního odboru Opava.

13. 11. IMZ velitelů JSDH
Na požární stanici v Hlučíně se uskutečnilo školení velitelů jednotky. Byla probrána různá témata (vybrané části ze strojní služby, povodně v letošním roce, stav techniky a jejich kontroly, školení bezpečnosti a spoustu dalších.) V závěru byl vyhrazen prostor pro konkrétní dotazy a aktuální témata.

12. 11. Dopravní nehoda - uvolnění komunikace, odtažení
Na katastru naší obce došlo k dopravní nehodě. K této události byli povoláni profesionální hasiči z Hlučína.

03. 11. Školení: jednotka
Členové jednotky absolvovali školení zaměřené na obsluhu a používání ručních a vozidlové radiostanice.

02. 11. Nové vybavení: žebřík
Do výbavy naší jednotky přibylo další vybavení. Jedná se o čtyř dílný nastavovací žebřík ze slitin hliníku.

30. 10. Školení: jednotka
V sobotu v odpoledních hodinách proběhlo pravidelné měsíční školení jednotky. V rámci tohoto školení hasiči nacvičovali průzkum v neznámém, členitém prostředí, objektu, vyhledávání osob, transport zraněných pomocí různých technik a prostředků a poskytování první pomoci. Také nacvičovali tvorbu a vedení hadicového vedení jak mimo objekt, tak v samotném objektu. Celé cvičení probíhalo ve vojenském opevnění mezi obcemi Darkovičky a Vřesina.

22. 10. POŽÁR - shromaždiště osob
V 9:45 hod. dopoledne byl naší jednotce vyhlášen poplach na požár herny v MŠ Hlučínská na ulici Hlučínská pomocí svolávacího systému AMDS. Hasiči vyjeli v počtu 1 + 4 s CAS 25 Š706 MTHP. Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že se jedná o taktické cvičení. Naše jednotka prováděla na místě tvorbu hadicového vedení do prvního patra místní školky pomocí žebříku, dále se zapojili do poskytování první pomoci, transportu zraněných ze zasaženého prostoru a následně prováděli doplňování CAS JSDH Ludgeřovice. Po ukončení cvičení proběhlo závěrečné zhodnocení a poté se jednotky vrátily zpět na své základny. Tohoto cvičení se zůčastnily tyto jednotky: JSDH Ludgeřovice, JSDH Markvartovice, JSDH Hať a JSDH Šilheřovice.

19. 10. Montáž vozidlové radiostanice
V dopoledních hodinách proběhla montáž vozidlové radiostanice, antény a potřebné kabeláže do naší CASky.

19. 10. Nové vybavení: radiostanice
Do výbavy přibyla vozidlová radiostanice MOTOROLA GM360 a analogová přenosná radiostanice Motorola GP 340.

09. 10. Zkouška čerpadel
Zkouška čerpadel jednotek 14. okrsku (Hať, Šilheřovice, Markvartovice, Lugeřovice). Zkouška čerpadel letos proběhla v Markvartovicích.

16. 09. Školení: jednotka
V podvečerních hodinách absolvovali členové zásahové jednotky další praktické školení. V rámci školení si procvičili natažení útočných vedení, vnikání do objektu, průzkum a vyhledávání osob v neznámém prostředí. Dále transport zraněné osoby v členitých prostorách budovy pomocí různých technik a následné poskytnutí první pomoci.

02. 09. Brigáda
Úklid garáží, dílny a dalších prostor hasičské zbrojnice.

29. 08. Požární hlídka
Druhá požární hlídka u prostranství vedle restaurace sv. Mikuláš, kde probíhaly dožínkové slavnosti. Požární hlídky se zůčastnili tři členové naší jednotky.

29. 08. Asistence u kulturní akce
Hasiči asistovali při kulturní akci - Dožínky v naší obci. Prováděli usměrňování, koordinaci dopravy a zajišťovali dozor v místě konání této slavnosti.

28. 08. Požární hlídka
Požární hlídka u prostranství vedle restaurace sv. Mikuláš, kde proběhnou dožínkové slavnosti. Požární hlídky se zůčastnili tři členové naší jednotky.

23. 08. Brigáda: oprava zásahového automobilu
Členové jednotky provedli výměnu filtrů a oleje na zásahovém vozidle IFA W50 L.

21. 08. Brigáda: mytí vozidel
Byla očištěna a umyta obě zásahová vozidla.

09. 08. Brigáda: oprava zásahového automobilu
Ze zásahového vozidla CAS 25 Š 706 MTHP byla odmontována prasklá hrubostěnná plastová hadice, která sloužila jako přívodní vedení vody od čerpadla v zadní části vozidla ke kropící liště v přední části. Místo této hadice byla svařena ocelová trubka, která byla následně namontována na zásahové vozidlo.

08. 08. Brigáda: oprava zásahového automobilu
Členové jednotky provedli montáž nového kompresoru na zásahové vozidlo IFA W50 L, dále prováděli kontrolu brzd a opravovali nefunkční světla.

29. 07. Školení: jednotka
Praktické školení zaměřené na ovládání a použití nových technických prostředků.

22. 07. Školení: jednotka
Proběhlo školení jednotky, které se zaměřovalo na technické prostředky, jejich použití, uložení ve vozidlech a práci s nimi. Poté se probíraly konkrétní části z cvičebního řádu, zkoušeli se útočná hadicová vedení a nastupování, vystupování z vozidel. Dále byla probrána aktuální témata, uplynulé zásahy a další věci. Na závěr všichni zůčastnění psali znalostní testy, které měly ověřit nabyté znalosti jednotlivých členů.

18. 07. POŽÁR - aneb Technická pomoc
Ve dvě hodiny ráno byl naší jednotce vyhlášen poplach pomocí již fungujícího systému AMDS na požár trafostanice na ulici Lipová. K události vyjela naše jednotka do několika minut od ohlášení události. Na místě bylo zjištěno, že došlo ke zkratování kabelů pouličního osvělení a docházelo k jiskření a malému hoření. Po průzkumu jednotky a uplynutí několika minut se stav zlepšil a velitel jednotky ohlásil stávající situaci na operaní středisko. Poté přijel vyšetřovatel HZS z Opavy, který místo taktéž prohlédl a zjišťoval, zda na sloupu nejsou v hnízdě čápi, kteří zde každoročně hnízdí. Ze silnice nebylo možno zjistit, zda jsou čápi v pořádku, proto bylo rozhodnuto o povolání plošiny z hasičské stanice v Hlučíně. Po příjezdu a zkontrolování hnízda profesionálními hasiči z Hlučína bylo místo předáno zpět naší jednotce, která prováděla dozor do doby, než přijel technik energetické společnosti. Po zhodnocení situace a rozhodnutí o dalším postupu se jednotka vrátila na základnu. Událost byla následně překvalifikována jako technická pomoc.

17. 07. Technická pomoc - odstranění nebezpečných stavů
Vzhledem k tomu, že nebyl díky silné bouřce a přívalovým dešťům funkční systém svolávání hasičů přes AMDS a SMS, tak došlo ke svolání jen části jednotky. Hasiči vyjeli k odstraňování nebezpečných stavů a k likvidaci následků přívalových dešťů. Nejprve hasiči prováděli odstranění popadaných stromů, poté prováděli monitoring na potoku protékajícím naší obcí a na závěr prováděli čištění některých komunikací.

15. 07. POŽÁR - lesní, polní porost, tráva
Na žádost SOPIS Bruntál vyjela jednotka o půl čvtrté odpoledne k požáru. Na ulici Na Chromině bylo prováděno pálení trávy, rostlinného odpadu. Toto pálení se však vymklo z kontroly a díky silnému větru, který se nad naší obcí přehnal došlo k rozšíření plemanů na další místa. Hasiči z Hati na místo dorazili do několika minut od vyhlášení poplachu a za nimi přijeli profesionální hasiči z Hlučína. Naštěstí se majitelce podařilo požár uhasit a zabránit tak případným škodám. Velitel jednotky z Hati společně s velitelem profesionální jednotky z Hlučína, za doprovodu policie ČR provedli kontrolu místa události. Poté bylo místo předáno a jednotky se vrátily na své základny. Tohoto zásahu se z naší jednotky zůčastnilo sedm členů.

14. 07. POŽÁR - alias Planý poplach
Kolem půl osmé večer byla naše jednotka svolána pomocí systému AMDS a varovných sms k nahlášenému požáru. Jednalo se prvotně o požár typu lesní, polní porost, tráva. Událost hlásil občan Vřesiny na operační středisko v Bruntálu. Situaci popisoval tak, že v lesích nad Hatí, pravděpodobně na Karlovci, vidí černý kouř. Po vyhlášení poplachu vyjelo do 4 minut z naší hasičské zbrojnice první zásahové vozidlo a jelo prověřit lokalitu kolem Karlovce. O minutu pozdeji vyjíždí i druhé zásahové vozidlo a míří k altánku v lese Hubert a prověřuje okolí silnice vedoucí až k Vřesině. Po průzkumu a nenalezení žádného požáru se obě vozidla setkala ve Vřesině. Hasiči se mezi tím spojili s volajícím a bylo zjištěno, že si nebyl jist zda opravdu hoří, či nikoliv. Při zpáteční cestě hasiči ještě prověřovali variantu, že událost mohla vzniknout až za hranicemi, v Polsku. Toto se následně potvrdilo. Skutečně došlo k požáru v Polsku, kouř byl viditelný z velké dálky a byl likvidován hasiči z Polska. Po nahlášení situace se naše jednotka vrátila zpět na základnu. Událost byla následně překvalifikována jako planý poplach. K této události byla vyslána pouze naše jednotka.

03. 06. Úklid
Unavení a zničení hasiči provádí ještě doplňování technických prostředků do vozidel, očistu osobních ochranných pomůcek a mytí vozidel. Domů se rozchází až po osmé hodině večerní.

03. 06. Technická pomoc - čerání vody (POVODNĚ)
V 8 hodin ráno hasiči vyjíždí k čerpání vody ze zatopených sklepů rodinných domů v naší obci. Čerpání vody hasiči provádí na ulicích Pekařská, Kostelní, na několika místech na ulici Lipová a pokračují i v čerpání vody na ulici Na stavech. Ve sklepích zatopených rodinných domů se nachází i druhý den po velké vodě od 20 do 50 cm vody. Pomocí plovoucího čerpadla je voda odčerpávána z různých objektů.

Po vyčerpání vody hasiči objíždí celou obec a odstraňují nánosy bahna a kamení ze silnic. Dále probíhá průběžné odčerpávání vody tam, kde o to občané požádali.

Čištění cest a čerpání trvá do 16:45 hod, kdy hasiči ukončují zásah po náročných necelých 9 hodinách.

02. 06. Technická pomoc - odstranění nebezpečných stavů (POVODNĚ)
Po dvou týdnech opět hasiči vyjeli na likvidaci událostí způsobených velkou vodou. V nočních hodinách se nad naší obcí přehnaly silné přívalové deště, které rychle zvedaly hladinu místního potoka a hladinu vody na hrázi. V brzkých ranních hodinách dochází k zatopení prvních sklepů, vylévání vody z polí na silnice a do zahrad rodinných domů. Hasičům byl v 5:55 hod. vyhlášen poplach na odstranní nebezpečných stavů. V této chvíli ještě nikdo nevěděl co bude následovat a jak se nakonec situace vyvine.

Hasiči vyjíždí na monitoring situace na hrázi, dále na vytipovaných a nejvíce kritických místech na potoce. Dále se snaží zabránit dalšímu přitékání vody do obce na poldrech, kanálových vpustích na polích a na dalších místech. Boj s vodou je však beznadějný a do obce se valí extrémní množství vody, která topí velké množství rodinných domů a zaplavuje silnice.

O několik desítek minut později se situace ještě více vyhrocuje a dochází k zalití několika míst na silnici. Hasiči proto částečně uzavírají silnice u křižovatky pod kostelem, dále u tzv. "Mlékárny". Na těchto dvou frekventovaných místech byla řízena doprava a prováděn její odklon na výše položené silnice. Průjezd v nejkritičtější dobu byl povolen jen nákladním vozidlům, zemědělské technice a autobusům. V této době hasiči neustále monitorují stoupající hladinu a provádí odstraňování překážek z kanálových vpustí, koryta potoka a zjišťují v jak velkém rozsahu je naše obec zatopená.

Dochází k vyhlášení druhého stupně povodňové aktivity v naší obci. Na hrázi se voda přelévá přes bezpečnostní přepady na stavidle ve výšce cca 40 cm. Situaci kontrolují také profesionální hasiči a krizový štáb.

Hasiči začínají s čerpáním vody z míst, kde je to možné a kde nadále nepřitéká nová voda. Stále provádí monitoring celé situace jak na hrázi, tak na nejkritičtějších místech poblíž potoka Bečva. Provádí také odstraňování překážek, aby voda mohla odtékat zpět do koryta a zabraňují dalšímu rozlévání vody do zahrad a na silnice.

Po kulminaci vody a zastavení stoupání hladiny se začíná s čerpáním vody ze zatopených sklepů, garáží, přízemí rodinných domů. Voda pomaličku odtéká a hladina na potoku se nadále nezvedá.

Hasiči jezdí po obci a čerpají vodu u občanů, kteří žádají o pomoc. Čerpání se provádí pomocí čerpadla na vozidle IFA W 50L, dále pomocí požární stříkačky PPS12 a také pomocí plovoucího čerpadla Honda. Po obci jezdí obě vozidla a čerpají místa, kde již nepřitéká voda. Čerpání probíhá na ulicích Lipová, Kostelní, Pekařská, Na stavech, U střediska a na dalších.

Hasiči čerpají vodu již několik hodin. Nejvíce zasažená je ulice Na stavech, kde se na silnici v nejhorších chvílích valil proud 30 centimetrů vody. Jsou zde zatopeny garáže, sklepy, chatky, studně. Hasiči obchází domy a těm kdo potřebuje pomáhají. Z každého domu je vidět několik hadic, které jsou napojeny na kalová čerpadla občanů. Bohužel ani ta nestačila na přitékající proud a tak museli zasahovat naši hasiči. Pomocí uvedené techniky naši hasiči odčerpávají od 20 až do 90 cm vody ze zatopených objektů. Na některých místech však není možné provést odčerpání, neboť neustále přitéká nová a nová voda.

Na žádost starosty se hasiči přesunují ke vpustím u silnice směrem k "Hubertu" a snaží se provést regulaci přítoku vody z polí. Mezi kopci je několik nově vzniklých obrovských rybníků, které hrozí vylitím do obce. Po částečném regulování se hasiči opět vrací na ulici Lipová a hlavně na ulici Na stavech a pokračuji v čerpání vody ze sklepů.

Zásah a čerpání vody je ukončeno po 21 hodině večer. Hasiči zasahovali přes 15 hodin. Po ukončení zásahu hasiči na základně doplňují pohonné hmoty do svých agregátů a vozidel a provádí lehkou očistu techniky a osobních prostředků. Jednotliví členové se vrací domů v pozdních nočních hodinách.

27. 05. Technická pomoc - práce pro obec
Hasiči vyjeli na žádost starosty obce na odstranění překážek z ucpaného kanálu na ulici Lipová. Na místě hasiči zjistili, že neodtéká voda do kanalizace. Hasiči provedli vyčištění a vrátili se na základnu.

27. 05. Schůze jednotky

22. 05. Úklid
V dopoledních hodinách provedli hasiči důkladný úklid ve vozidlech, hasičské zbrojnici. Poté byla umyta obě zásahová vozidla.

19. 05. Úklid
Zmožení, nevyspaní a špinaví hasiči provádí ještě úklid v hasičské zbrojnici, doplňování pohonných hmot do vozidel, agregátů a očistu ochranných prostředků.

19. 05. Monitoring - konec
Po neuvěřitelných 72 hodinách je ukončena pohotovost hasičů.

19. 05. Technická pomoc - čerpání vody
Další čerpání vody. Hasiči opět čerpají vodu ze zatopených sklepních prostor na ulici Kostelní. Opět došlo k průsaku vody a zatopení kotelny a přilehlých prostor ve starším domě 87-leté paní. Hasiči zde provedli odčerpání pomocí plovoucího čerpadla Honda.

Poté se hasiči přesunuli na ulici U střediska, kde pomocí PPS 12 provedli odčerpání vody ve studni, jejíž zkalená voda protékala do sklepních prostorů. Nashromážděnou vodu ve sklepě si majitel snažil odčerpáva průběžně sám jako většina obyvatel v obci. Bohužel proud byl tak silný, že bylo potřeba povolat hasiče se silnější technikou. Pomocí PPS 12 byla voda pořádně vyčerpána a místo zajištěno.

Následoval přesun jednotky o několik domů dále, kde bylo potřeba odstranit překážky za studny a následně odčerpat znečištěnou vodu. Majitel poté požádal hasiče, aby mu pomohli odčepat vodu i ze sklepních prostorů, neboť již neměl dostatek prostředků aby vodu vyčerpal sám. Sklepní prostory následně hasiči odčerpali.

Jednotka se poté přesunula k požádní nádrži, kde provedla odsátí ucpaného kanálu a jeho vyčištění. Poté již byl kanál průchodný a voda se již nevylévala na silnici.

16. 05. Monitoring
Počasí se umoudřilo a hasiči začínají s postupným upouštěním vody z hráze. Situace je monitorována na nejrizikovějších místech potoka Bečva. Hasiči a starosta obce jsou neustále v telefonním kontaktu s polskými zástupci, kteří hlídají, aby se masa vody z potoka za hranicemi nerozlila a nezatopila přilehlé objekty. Hasiči v průběhu odpouštění vodní masy z nádrže moniturují situaci i na přilehlých malých tocích a poldrech.

18. 05. Technická pomoc - čerpání vody
Hasiči vyjíždí v počtu tří osob k zatopenému sklepu rodinného domu 87-leté majitelky. Ve sklepních prostorách se nacházelo cca 40 cm vody, v jednom místě dokonce 80 cm. Bylo nataženo hadicové vedení ke kanálu a připraveno plovoucí čerpadlo. Po necelé hodině byl celý sklepní prostor odčerpán a hasiči se vrátili na základnu.

18. 05. Technická pomoc - odstranění nebezpečných stavů
Opět došlo k vyvrácení dalších stromů v lese Hubert. Událost je hlášená o půl 5 ráno. Podmočená půda, neustálý vítr a déšť se podepisují na stavu situace a stromy neustále padají. Hasiči provádí jejich odstranění a vyčištění silnic.

17. 05. Technická pomoc - odstranění nebezpečných stavů
Další popadané stromy hlásili občané kolem jedenácté hodiny. Hasiči opět vyjeli a provedli odstranění velkého množství popadaných stromů v lese Hubert. S velkým množstvím stromů pomáhali hasičům lesníci a pracovníci lesů ČR. Po rozřezání, odstranění popadaných, vyvrácených stromů a vyčištění silnice se hasiči vrátili na základnu. I nadále pokračovali v monitoringu zvyšující se hladiny na hrázi a stoupající hladiny potoka Bečva.

17. 05. Technická pomoc - odstranění nebezpečných stavů
Kolem deváté hodiny ranní vyjížděli hasiči k vyvrácenému stromu na hřišti. Jednalo se o mohutný smrk, který již podmáčená zem neudržela. Hasiči provedli jeho odstranění pomocí motorové pily. Po odklizení následků této události se hasiči vrací k neustálému monitoringu.

17. 05. Technická pomoc - odstranění nebezpečných stavů
Po šesté hodině ráno vyjíždí hasiči k popadaným stromům na silnici v lese Hubert. Naštěstí se vítr již pomalu uklidnil a není nárazový vítr jako ve večerních hodinách. Hasiči provedli odstranění vyvrácených a polámaných stromů. Na závěr provedli průzkum na silnici vedoucí z Hati až k hraničnímu přechodu do Polska. Překážky, které bránily bezpečnému provozu z vozovky hasiči odstranili.

16. 05. Monitoring
V pravidelných intervalech probíhá monitorování situace v obci. Hasiči se střídají ve dvou skupinách, kdy jedna spí v hasičské zbrojnici a druhá provádí monitoring.

16. 05. Technická pomoc - odstranění nebezpečných stavů
Po čtvrt na jedenáct byli hasiči občany informování o popadaných stromech v lese Štípky. Hasiči vyjeli s technikou CAS 25 k místě události. Na místě provedl velitel zásahu společně s pilařem průzkum a zjistil, že spadli dva jehličnaté stromy a jeden listnatý. Povětrnostní situace byla v danou chvíli mnohem horší než v odpoledních hodinách a silně podmáčené stromy se neustále nakláněly a praskaly. Hasiči se několikrát pokusili dostat k popadaným stromům. Bohužel silný vítr lámal další větve a bylo slyšet i silné praskání a následné padání stromů. Velitel zásahu informoval o vzniklé situaci operační středisko a zjišťoval možné nasazení posilové jednotky, neboť druhé vozidlo a osádka z Hati prováděla monitoring zvyšující se hladiny vody v obci. Na místě bylo následně rozhodnuto o dočasném uzavření silnice. Dva hasiči vytyčili pomocí kuželů a dalších vytyčovacích prostředků silnici kousek před lesem a odvraceli vozidla přijíždějící z Hati. Velitel zásahu s vozidlem objeli les přes Darkovice a provedli průzkum od křižovatky u bunkrů (křižovatka Hať - Šilheřovice - Darkovičky). Byly nalezeny další popadané stromy a velké množství větví. Velitel zásahu si skrze operační středisko nechal zavolat správu silnic a rozhodl o úplném uzavření silnice od křižovatky směr Hať a směr Šilheřovice. Hasiči následně spolupracovali do příjezdu správy silnic s policií ČR a odkláněli projíždějící vozidla. Po příjezdu pracovníků správy silnic, byla cesta uzavřena a hasiči se vrátili na základnu.

16. 05. Technická pomoc - odstranění nebezpečných stavů
O půl desáté večer opět vyjíždí hasiči ke sadlému stromu do lesa Štípky. Kousek od předešlého místa spadl dalšé mohutný strom. Hasiči provedli opět rozřezání a odklizení ze silnice. Po dobu zásahu byla silnice uzavřena. Bohužel někteří řidiči se i přes uzavření silnice a zastavení snažili vjíždět do prostoru, kde byl spadnutý strom, další stromy hrozily pádem a zasahovali hasiči. Naštěstí nakonec všichni uposlechli varování o možném nebezpečí a objížděli nebezpečnou část skrze Darkovice a Šilheřovice.

16. 05. Kontrola z vyšších míst - HZS MSK
Do naší obce za hasiči přijíždí Ing. Břetislav Janošek ředitel územního odboru Opava HZS MSK, který nabízí v případě zhoršení situace v Hati materiální pomoc v podobě protipovodňových pytlů a dalšího materiálu. Společně s několika členy naší jednotky objíždí nejkritičtější místa v naší obci a provádí vyhodnocení stávající situace.

16. 05. Technická pomoc - odstranění nebezpečných stavů
O půl páté byl vyhlášen naší jednotce, která byla v pohotovosti a neustále prováděla monitoring poplach. Jednalo se o spadlý strom na silnici v lese Štípky. Hasiči k této události vyjeli s cisternou, vybaveni motorovými pilami. Na místě bylo průzkumem zjištěno, že došlo k vyvrácení mohutného modřínu. Ačkoliv foukal velmi silný vítr a hrozilo nebezpečí pádu dalších stromů, tak hasiči započali s likvidací následků této situace. Z každé strany silnice zastavovali hasiči vozidla a odkláněli je na objížďku na Darkovice a zároveň hlídali své kolegy, kteří řezali spadlý strom. Několikrát byli pomocí píšťalky jednoho svého kolegy hasiči varováni a ti se ihned schovali do bezpečí za své vozidlo. Nakonec se podařilo spadlý strom odklidit a silnici vyčistit. V těchto chvílích do Hati přijížděli profesionální hasiči z Hlučína, kteří jeli na monitoring stavu potoka a hladiny na hrázi.

16. 05. Technická pomoc - monitoring
Před třetí hodinou byla jednotka pomocí sms zpráv svolána a byl vyhlášen poplach. Z hasičské zbrojnice vyjela obě vozidla. Osádka druhého vozidla jela k restauraci Sv. Mikuláš, kde se již voda přiblížila k horní části jednoho mostku. Hasiči zde provedli s majiteli přilehlého pozemku a novostavby stržení betonového zábradlí a vykopali odtokový kanál, aby nedošlo k zatopení novostavby. Osádka naší cisterny se přesunula k odbočce na Šilheřovice. Zde museli hasiči vykopat obrovskou strouhu a svést do ní vodu, které se začínala vylévat na zahrady místních občanů. Starosta obce vyhlašuje hasičům stav pohotovosti. Bylo rozhodnuto, že hasiči budou v pravidelných intervalech monitorovat jak rychle stoupající hladinu na hrázi, tak stav poldrů, budou provádět opatření zamezující vylétí potoka ze svého koryta a další činnosti. Tento stav trval tedy od nedělního odpoledne a skončil až o půl čtvrté odpoledne ve středu. Hasiči se za tu dobu tzv. "nastěhovali" do hasičské zbrojnice. V hasičské zbrojnici vzniklo provizorní stanoviště, kde hasiči spali, jedli a trošku odpočívali.

16. 05. Technická pomoc - čerpání vody
Před třetí hodinou byla jednotka pomocí sms zpráv svolána a byl vyhlášen poplach. Z hasičské zbrojnice vyjela obě vozidla. IFA W50 L se svou osádkou jela odčerpat již přetékající nádrž na Chromině a k vytvoření koridoru do kterého se svede voda z polí, které zaplavují zahrady rodinných domů. Došlo k zabezpečení kanálových vpustí. Silný proud vody posunul víka kanálových vpustí a voda se vylila na cestu.

13. 05. Zkoušky, kontrola agregátů

10. 05. Kondiční jízdy řidičů

10. 05. Školení: jednotka
Proběhlo školení na téma: používání technických prostředků umístěných na zásahových vozidlech. Další část školení byla zaměřená na práci s žebříky, tvorbu dopravního vedení na žebříku a hašení z žebříku. Dále byly probírány různé postupy a řešení vzniklých situací při různých zásazích.

08. 05. 65 let prof. hasičů v Opavě & celookresní Svatofloriánské setkání hasičských zástav
V rámci této slavnosti se konala výstava hasičské techniky. Z naší jednotky byla vyslána obě zásahová vozidla CAS 25 Š 706 MTHP a IFA W50 L.

01. 05. Brigáda: mytí vozidel

24. 04. Brigáda: CAS 25 Š 706 MTHP
Oprava na vozidle CAS 25 Š 706 MTHP z důvodu opětovného úniku nafty z motorové části. Po opravě se zkontrolovala a opravila světla na obou vozidlech. Řidiči na závěr provedli jízdu po které kontrolovali, zda k únikům nafty nedochází i nadále.

19. 04. Školení: jednotka
Proběhlo pravidelné měsíční školení jednotky. Hasiči z Hati společně s dobrovolnou jednotkou z Hlučína absolvovali školení zaměřené na vnikání do objektu a vyhledávání osob v zakouřeném prostoru za použití dýchací techniky. Nejprve hasiči z Hati provedli vniknutí do objektu (stará patrová hospodářská budova) v dýchací technice. Následně musela průzkumná skupina nalézt figurínu. Tu se podařilo ve velmi složitém objektu rychle nalézt a zachránit. V další části školení provedli vniknutí do objektu dobrovolní hasiči z Hlučína. Při jejich průzkumu bylo navíc využito k odvětrání prostoru přetlakového ventilátoru. Po ukončení těchto praktických ukázek byly rozebrány jednotlivé postupy, bylo upozorněno na chyby a možné neočekávané situace, které mohou vzniknout při likvidaci požáru v uzavřených prostorách. Následovaly další praktické části, kdy si obě jednotky zkoušely vnikání do objektu, vyhledávání figuríny a likvidaci požáru. Na závěr tohoto cvičení si členové JSDH Hať vyzkoušeli tvorbu útočného vedení pomocí žebříku a také práci s pěnidlem a pěnotvornou proudnicí.

31. 03. Kontrola z HZS
V hasičské zbrojnici proběhla kontrola dokumentace a techniky příslušníky HZS. Kontrola byla zaměřena na dokumentaci PO (evidence členů; školení jednotky; zdravotní způsobilost; evidence revizí, kontrol a záznamů o technických a chemických prostředcích jednotky; ...). Této kontroly se účastnili zástupci HZS z PS Hlučín, místostarosta obce Hať a velitel jednotky.

29. 03. Schůze jednotky

20. 03. Brigáda
V rámci brigády byly uklizeny garáže a dílna v hasičské zbrojnici.

15. 03. Technická pomoc - odstranění nebezpečných stavů
Profesionální hasiči z Hlučína provedli odstranění nebezpečných stavů na katastru naší obce. Jednalo se o zlomenou mohutnou lípu, která spadla na hlavní silnici směřující do naší obce. Naše jednotka k této události nebyla povolána.

14. 03. Kondiční jízdy řidičů

14. 03. Školení: jednotka
Zájemci z řad naší jednotky se účastnili školení: Záchrana tonoucích osob z vodní plochy a ledu na štěrkovně v Hlučíně. Tohoto školení se zůčastnili JSDH Hať, JSDH Darkovice, JSDH Hlučín a JSDH Ludgeřovice. Hasiči se seznámili s pohybem po zamrzlé vodní ploše, byli obeznámeni s prací s člunem a technikami záchrany osob z vodní plochy. Následně si hasiči prakticky vyzkoušeli záchranu dvou tonoucích osob pomocí člunu a záchranu jedné osoby pomocí lan a žebříků. Na závěr si naši hasiči probrali různé možnosti záchrany osob pomocí prostředků, které jsou umístěny na zásahových vozidlech.

10. 03. Školení: jednotka
Hasiči absolvovali školení na vybrané kapitoly první pomoci, které jim vysvětloval vyškolený zdravotník. Byly probrány určité oblasti z PP. Například: popáleniny a opařeniny; zástava dechu, umělé dýchání (problematika, postupy, ...), trojitý manévr; zástava srdce; polohovní při různých zraněních a mnoho dalších.

06. - 07. 03. Školení: Technik JSDH.
Jeden z našich členů zásahové jednotky, Zdeněk Janoš, absolvoval v ústřední hasičské škole v Jánských Koupelích školení: Technik jednotky sboru dobrovolných hasičů. Nyní má na starost v naší jednotce prostředky technické a chemické služby.

01. 03. Školení: jednotka
Bylo provedeno další školení jednotky. V rámci tohoto školení si hasiči rozebrali vyhlášku č. 23/2008 Sb., požárně bezpečnostní zařízení, jejich druhy, funkce a také konkrétní listy z bojového řádu: P 11-18, N 17-22. Dále byly probírány aktuální témata a rozebrán zásah na požár sazí v komínovém tělese. Na závěr školení probíhala volná diskuse, kde se probíraly jednotlivé postřehy, nápady a otázky členů jednotky.

13. 02. Dopravní nehoda - uvolnění komunikace, odtažení
Na katastru naší obce došlo k dopravní nehodě. Osobní vozidlo sjelo částečně ze silnice a blokovalo průjezdnost komunikace. Vytažení provedli profesionální hasiči z Hlučína. Naše jednotka k této události nebyla povolána.

08. 02. Požár - nízké budovy
Hasiči vyjeli po oznámení systémem AMDS k požáru rodinného domu na ulici K Remízce. Jednalo se o požár sazí v komínovém tělese s následným zakouřením sklepních a půdních prostor. Hasiči z Hati vyjeli v počtu čtyř osob a k místě události dorazili zároveň s profesionálními hasiči z Hlučína. Na základně v Hati zůstali dva hasiči v pohotovosti. Po prvotním průzkumu a kontrole komínového tělesa pomocí termokamery bylo provedeno stržení sazí pomocí kominické růžice. Po stržení všech sazí, vyčištění vymetacích otvorů, vynesení sazí na prostranství před budovou a následné kontrole teploty zasažených částí požárem byl informován majitel o dalším průběhu a povinnostech, které musí zajistit (důkladné vyčištění a řádná kontrola komínu kominíkem). Zásahu se zůčastnili: JSDH Hať, HZS PS Hlučín, vyšetřovatel HZS, policie ČR.

06. 02. Školení: jednotka (Dýchací technika)
Hasiči opět navštívili hasičskou stanici v Ostravě - Fifejdách, kde absolvovali výcvik s dýchacími přístroji. Nejprve si hasiči zopakovaly základní informace o dýchací technice, dále si probrali rizika a možné nástrahy při pohybu v polygonu a vyhledávání osob v zakouřeném prostoru. Poté již jednotlivé skupinky provedli kontrolu dýchací techniky a nastoupili do posilovny. Zde hasiči posilovali na zařízeních nazvaných kladiva. Poté přešli hasiči do místností, kde byly umístěny klece a v nich různé překážky. Celý prostor byl zakouřen, vytopený na určitou teplotu a ozvučen výkřiky, voláním a dalšími zvuky. Hasiči museli prolézt celý polygon a zdolat všechny nástrahy. Po jeho zdolání se přesunuli do zakouřené místnosti s nulovou viditelností a prováděli vyhledávání osoby a její následný transport do bezpečí. Po absolvování těchto úkolů si jednotliví členové poslechli případné postřehy, či výtky od profesionálních hasičů, kteří jim hodnotili způsob vyhledávání, transport zraněné osoby a další věci.

01. 02. Školení: jednotka
V rámci školení byla zopakována práce s dýchací technikou a její použití, byly osvěženy znalosti, které by měl mít každý uživatel a rozebrány různé otázky členů jednotky. Poté byla probrána komunikace v jednotce, způsoby spojení a komunikace. Dále se rozebraly vybrané kapitoly z bojového řádu, konkrétně metodické listy kapitoly N a metodické listy kapitoly P. Na závěr byly řešeny aktuální témata a případné podněty jednotlivých členů zásahové jednotky.

26. 01. Brigáda: CAS 25 Š 706 MTHP
Na pravých předních dveřích byly vytvořeny úchyty pro proudnici na pěnu, přiměšovač, savičku pro přisávání pěnidla. Dále byly uchyceny v kabině vozidla drobné věci (rozbíječ skla-nůž, zastavovací terč...). Nad čerpadlo byl přidán barel s pěnidlem.

19. 01. Technická pomoc - odstranění nebezpečných stavů
V 08:35 hod. byla na našem katastru řešená další mimořádná událost. Jednalo se o odstranění nebezpečných stavů způsobených novou sněhovou nadílkou. Naše jednotka k této události nebyla povolána.

15. 01. Technická pomoc - odstranění nebezpečných stavů
Naše jednotka byla vyslána k události, kdy bylo potřeba odstranit nebezpečné stavy na ulici K Hubertu. Hasiči provedli pomocí motopily odstranění několika nahnutých a zlomených větví, které zasahovaly do vozovky, nebo již na vozovce ležely. Po odstranění hasiči pokračovali směrem k hraničnímu přechodu s Polskem, kde provedli ořezání několika zlomených větví a také likvidaci prasklé borovice, u které hrozil pád na vozovku.

12. 01. Technická pomoc - odstraňování překážek
Naše jednotka byla vyslána k likvidaci vyvráceného stromu, který se pod tíhou sněhu vyvrátil na ulici K Remízce, u hráze. Hasiči vyjeli v počtu čtyř osob a pomocí motorové pily Stihl provedli likvidaci následků této události.

12. 01. Technická pomoc - odstranění nebezpečných stavů
V 01:58 hod. v noci byla na SOPIS Bruntál nahlášena další událost na katastru naší obce. Bylo potřeba provést odstranění nebezpečných stavů díky velkému množství sněhu. Jednalo se o likvidaci stromu ze silnice ve "Štípkách". Naše jednotka k této události nebyla povolána.

11. 01. Technická pomoc - odstraňování překážek
V 18:50 hod. byla na SOPIS Bruntál nahlášena událost na katastru naší obce. Jednotka, která byla vyslána k této události prováděla na místě technickou pomoc. Jednalo se konkrétně o odstraňování překážek na silnici směřující k hraničnímu přechodu v severní části obce. Naše jednotka k této události nebyla povolána.

08. 01. Schůze členů jednotky

03. 01. Školení: jednotka
Proběhlo první školení v roce 2010. Členové jednotky probírali řád výkonu služby, vybrané kapitoly z bojového řádu, dále probírali organizaci jednotek PO a také požární taktiku. V rámci školení byl přednesen plán školení na rok 2010, byly určeny jednotlivé dny, kdy budou různá školení a cvičení probíhat a byly vyřešeny aktuální témata.


Co je to JSDH?

Zákon č. 133/1985 Sb. ze dne 17. prosince 1985 o požární ochraně ve znění pozdějších předpisů hovoří takto:

§ 29

(1) Obec v samostatné působnosti na úseku požární ochrany a) zřizuje jednotku sboru dobrovolných hasičů obce, která provádí hašení požárů a záchranné práce při živelních pohromách a jiných mimořádných událostech a plní další úkoly podle zvláštního právního předpisu ve svém územním obvodu; členům jednotky sboru dobrovolných hasičů obce za hašení požárů a záchranné práce při živelních pohromách a jiných mimořádných událostech v mimopracovní době poskytuje odměnu,

§ 68

(1) Obec zřizuje a spravuje jednotku sboru dobrovolných hasičů obce. Velitele této jednotky, po vyjádření hasičského záchranného sboru kraje k jeho způsobilosti vykonávat funkci velitele, jmenuje a odvolává starosta obce. Přihlíží přitom k návrhu občanského sdružení působícího na úseku požární ochrany.

copyright© SDH Hať

WebZdarma.cz